Simon Sharif fortsætter i orange

Simon Sharif har sat sin signatur på en aftale, som nu løber frem til december 2024.

Vi er glade for, at vi igen i dag kan offentliggøre, at en af vores profiler har valgt at forlænge sin aftale med klubben. Simon Sharif kom til Hillerød Fodbold tilbage i januar 2019 og har udviklet sig i takt med holdets opstigning til NordicBet Ligaen. Simon Sharif har sat sin signatur på en aftale, som nu løber frem til december 2024.

Direktør Jackie Rasmussen er begejstret for forlængelsen med Simon Sharif og udtaler:

Simon har været hos os i 4 år og han er en stor del af den succes, vi har haft. Det er for Hillerød Fodbold en utrolig vigtig forlængelse, da Simon gennem flere sæsoner har været fast mand på holdet. Hans kvaliteter er tydelige og jeg er sikker på, at Simon uden tvivl bliver interessant for andre klubber. Vi har lagt en plan og den glæder vi os til at eksekvere på.”

Manager Christian Lønstrup supplere og fortæller:

Simon Sharif har været en del af Hillerød Fodbold i de sidste to et halvt år under min ledelse og han har udviklet sig ekstrem meget og er blevet en fundamental vigtig spiller på holdet. Med denne forlængelse sender vi et tydeligt signal om, at Hillerød Fodbold er på rette vej ift. udvikling og kvalitet.

Hovedpersonen selv glæder sig ligeledes over forlængelsen og begrunder valget her:

“Jeg har først og fremmest valgt at forlænge med Hillerød Fodbold, fordi jeg er sindssygt glad for at være en del af den her gruppe, der er blevet samlet her. Vi har overrasket mange i fodbold Danmark med flotte præstationer de sidste par år og det har bevist, at holdet og forudsætningerne er der, for at kunne slå de fleste hold og for alvor at gøre os gældende i den her række. Alle mand er sultne efter hele tiden at løfte vores niveau, så vi kan blive ved med at skubbe baren for, hvad vi som hold kan opnå – helt i tråd med mine egne ambitioner,” forklarer Simon Sharif og fortsætter:

Det har været dejligt at få tillid fra klubbens ledelse og Lønstrup, som har bidraget til at min udvikling er gået i den helt rigtige retning. Samtidig er sammenholdet i omklædningsrummet fremragende, og udviklingen i klubbens setup og ambitioner, har medvirket til at jeg kan se mig selv fortsætte min udvikling her.

Relaterede nyheder

Arndal forlænger til sommeren 2025

25 årige Tobias Arndal og Hillerød Fodbold er blevet enige om at forlænge aftalen, så den løber frem til sommeren 2025.

Hillerød sender Jonas Dakir til SønderjyskE

Efter et år i Hillerød skifter Jonas Dakir til SønderjyskE på en 3 årig aftale

“Vi fik mange svar fredag aften”

Fredericia sendte Slotsbyens Drenge til tælling i næstsidste spillerunde

Frederik Christensen takker af efter sæsonen

Efter en enkelt sæson i den orange trøje stopper vores angriber i klubben

Hillerød Fodbold sikrer overlevelse i NordicBet Ligaen

Hillerød cementerede overlevelsen i NordicBet Ligaen med en 1-0 sejr.

Billede

1. Division

POSKLUBKVUTPOINT
1    Vejle Boldklub22162450
2    Hvidovre IF22135444
3    FC Helsingør22121937
4    SønderjyskE22105735
5    Vendsyssel FF22103933
6    Næstved BK2288632
7    Hillerød Fodbold2294931
8    HB Køge22741125
0
Kurven er tom!

Skynd dig at lægge varer i din kurv.

SE PRODUKTER
Powered Voltage Emoji by Caddy